G2A çalıntı oyun keyi sattığı için geliştirici stüdyoya 40 bin dolar ödedi

G2A, internet üzerinden oyun keyi satışı gerçekleştiren en popüler platformlardan birisi. Pazar yeri gibi işleyen siteye üye olan herhangi birisi, istediği fiyat üzerinden oyun keyi veya hesabı satabiliyor. İlk bakışta serbest piyasa kuralları işlediği için oyunları daha ucuza temin edebilen oyuncuların işine geliyor olsa da bu durum bazı suistimallere açık.

Kötü niyetli satıcılar G2A’da da var

Nitekim oyun geliştiricileri de G2A sitesini en çok bu noktada eleştiriyor. Her bir ilan verenin oyun keylerini yasal yollardan temin ettiğinden emin olmak güç. Çalıntı kredi kartıyla satın alınan oyunlar için asıl kart sahibi harcama itirazı yapınca müşteri mağdur oluyor.

Oyunu alamadığı için de bu kez geliştirici stüdyodan şikayetçi olabiliyor. Müşteri hizmetleri departmanını boş yere meşgul eden bu durum gerçekten can sıkıcı.

G2A ise buna karşı cömert bir önlem geliştirmiş. Eğer sitede listelenen bir oyun keyinin çalıntı kartla alındığı başka bir firma tarafından teyit edilirse, geliştirici ekibe oyunun 10 katı fiyatı ödüyor.

G2A verdiği sözü tuttu!

Şu sıralar oyuncuların gözdesi haline gelen Factorio oyununu oynayan okuyucularımız illa ki vardı. Factorio’yu geliştiren bağımsız oyun stüdyosu Wube Software, G2A’da tam 321 tane çalıntı key satıldığını raporlamış.

Yapılan araştırmanın ardından stüdyonun haklı olduğu ortaya çıkmış ve G2A da sözünü tutarak Wube’a çalıntı oyun keylerinin 10 katı fiyatı olarak tam 39 bin 600 dolar tazminat ödemiş.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. G2A çalıntı oyun keyi sattığı için geliştirici stüdyoya 40 bin dolar ödedi için yorumda bulun

    G2A çalıntı oyun keyi sattığı için geliştirici stüdyoya 40 bin dolar ödedi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak G2A çalıntı oyun keyi sattığı için geliştirici stüdyoya 40 bin dolar ödedi için ilk yorumu yapabilirsin.