iOS 13.5 güncellemesi yayınlandı

Apple iPhone, iPad ve iPod modelleri için yeni iOS 13.5 sürüm güncellemesini yayına aldı. OTA yoluyla dağıtılan güncellemeyi yükleyen kullanıcılar, Face ID özelliğini yüzlerindeki maskeyle kullanabilecekler. Bundan birkaç gün önce geliştiriciler için GM sürümü yayınlanan yazılım güncellemesi, kullanıcının yüzünde maskeyi tespit ederek doğrudan parola girme ekranını açacak. Şifreyle korunan uygulamaları açarken de aynı şekilde, parola elle girilebilecek.

Face ID sorunu tarihe karıştı

Face ID, iPhone 11 Pro ve diğer Apple akıllı telefonlarda bulunan TrueDepth kamerası yardımıyla çalışıyor. Bugüne dek maske takılı yüzleri çaresizce tanımaya çalışan bu kamera doğrulama noktasında başarısız olduğu zaman PIN giriş ekranını açıyordu. Son güncellemeyle bu sorun giderildi.

Bunun dışında iOS 13.5 yüklü cihazlarda App Store, Apple Books, Apple Pay, iTunes ve Face ID ile korunan diğer tüm uygulamalarda da maske tespiti halinde kullanıcılardan PIN girmeleri istenecek.

iOS 13.5 Koronavirüse karşı yeni API’yle geliyor

Apple ve Google’ın ortaklaşa geliştirdiği yeni bir API de güncellemedeki yerini almış durumda. Akıllı telefonların Bluetooth özelliği kullanarak geliştirilen bu yenilikçi teknoloji, telefonların kullanıcılara haber vermeksizin birbirleriyle iletişim kurabilmelerini sağlıyor. Bu sayede bir kişinin hasta olduğu sonradan öğrenilince temas halinde olduğu kişiler tespit edilebiliyor.

Tam 14 gün geriye doğru gidilerek hasta olan kişilerin telefonuna bildirim gönderiliyor. En yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilen hastaların alınan bu yeni önlem sayesinde Koronavirüsü başka insanlara da bulaştırmaları önleniyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. iOS 13.5 güncellemesi yayınlandı için yorumda bulun

    iOS 13.5 güncellemesi yayınlandı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iOS 13.5 güncellemesi yayınlandı için ilk yorumu yapabilirsin.