Microsoft Solitaire oyunu tam 30 yaşına bastı

Birçok insan için şaşırtıcı olabilir ama Microsoft Solitaire kart oyunu bugün bile bir hayli popüler. Çoğumuz bu oyun Microsoft Windows 95 işletim sisteminden hatırlıyoruz. Varsayılan olarak yüklü bulunan oyun milyonlarca insanın eğlenceli vakit geçirmesini sağladı. Öyle ki Microsoft’un açıklaması Microsoft Solitaire Collection oyununun her ay 35 milyon oyuncu tarafından oynandığı yönünde. 65 farklı dili konuşan 200’den fazla ülkeden milyonlarca insan her gün 100 milyondan fazla el oynuyormuş.

En eski oyunlar arasında er alıyor

Nitekim bugün emektar bir bilgisayar kullanıcısına “Oynadığınız en eski oyun neydi?” gibi bir soru sorduğunuzda muhtemelen Doom, Myst veya The Oregon Trail gibi oyunların ismini sıralayacaktır. Aynı şekilde Age of Empires 1 ve Midtown Madness da en eski ve sevilen oyunlar arasında yer alıyor.

Fakat büyük bir kesim de internet bağlantısının, CD-Rom okuyucusunun olmadığı dönemlerde can sıkıntısından Başlat > Oyunlar menüsü altında bulunan Solitaire’i oynamıştır.

Microsoft Solitaire bir döneme damgasını vurdu

Bugünkü haliyle bildiğimiz Solitaire çıkalı ise tam 30 yıl olmuş! Dile kolay.. 22 Mayıs 1990 tarihinde Windows 3.0 işletim sisteminin bir parçası olarak hayatımıza giren oyun, zaman öldürmek için gayet ideal. Üstelik birçok insanın fareyi kullanarak sürükle-bırak tekniğine alışması da bu oyun sayesinde mümkün olmuş.

Zaman içerisinde Microsoft Solitaire o kadar çok sevildi ve beğenildi ki, 2019 yılında Strong Ulusal Oyun Müzesi tarafından Dünya Video Oyun Gurur Köşesi’ndeki yerini aldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Microsoft Solitaire oyunu tam 30 yaşına bastı için yorumda bulun

    Microsoft Solitaire oyunu tam 30 yaşına bastı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Microsoft Solitaire oyunu tam 30 yaşına bastı için ilk yorumu yapabilirsin.