Nvidia karışıklığa yol açmaması için ‘Tesla’ ismini kullanmaktan vazgeçti

Ekran kartı üreticisi Nvidia, 2007 yılından bu yana bazı modellerine verdiği ‘Tesla’ ismini artık kullanmama kararı aldı. İlk kez Heise’de yer alan haber sayesinde öğrendiğimiz bu kararın gerekçesi, Tesla isimli ekran kartlarının otomobil üreticisi Tesla ile karıştırılmasının istenmiyor oluşu.

Bu saatten sonra Nvidia yalnızca uzun süredir hayatımızda olan GeForce ve Quadro isimlerini kullanmaya devam edecek. Hatırlanacağı üzere şirket Tesla ismini taşıyan ilk modeli C870’i 2007 yazında görücüye çıkarmıştı. Daha sonra Tesla T4 modeli piyasaya çıkmış, ardından ‘Tesla’ ismini düşürerek sessiz sedasız T4 olarak yeniden adlandırılmıştı. Aslında isim değişikliği geçen sene yapıldı ancak bu zamana dek fark edilmedi ve gizli kalmayı başardı.

Nvidia modellerinin Tesla ile karıştırılmasını istemiyor

Nvidia’nın almış olduğu bu karar gayet mantıklı. Ekran kartı modellerinin Tesla otomobilleriyle karıştırılmasını istemeyen Nvidia’daki yöneticiler, yaptıkları son hamle ile kafa karışıklığının önüne geçmeyi amaçlamış.

Normalde Tesla markası Nvidia’nın veri merkezleri için ürettiği ekran kartı modellerinde tercih ediliyordu. Daha önce de belirttiğimiz üzere Tesla T4 kamuoyuna duyurulmadan T4’e evrildi. Ancak modeli perakende satmaya devam eden mağazalar hala daha Tesla T4 ismini kullanmayı sürdürüyorlardı.

GA100 modeli geçenlerde tanıtıldı

Öte yandan Nvidia, henüz bundan birkaç gün önce yeni GA100 modelini görücüye çıkardı. Volta işlemcilerinden 20 kat daha güçlü olan bu ekran kartı sunucu dostu pasif soğutma borularına ev sahipliği yapıyor. 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nvidia karışıklığa yol açmaması için ‘Tesla’ ismini kullanmaktan vazgeçti için yorumda bulun

    Nvidia karışıklığa yol açmaması için ‘Tesla’ ismini kullanmaktan vazgeçti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nvidia karışıklığa yol açmaması için ‘Tesla’ ismini kullanmaktan vazgeçti için ilk yorumu yapabilirsin.