Ordu’da Kaçak Maske Baskını Yapıldı

Dünya genelinde yayılan koronavirüs salgını nedeni ile her geçen gün vaka sayısı ve ölenlerin sayısı da artış göstermeye devam ediyor. En son Türkiye’de de görülen ilk vakanın ardından geniş çaplı önlemler alınmaya başladı. Uzmanların kişisel koruma ürünü olan üç katlı maske, kolonya ve dezenfektan önermesi üzerine bu ürünler için yoğun talepler hem iç hem de dış piyasadan gelmeye başladı. Bu durumu fırsat bilen üreticiler merdiven altı maske üretimi yaparak son derece fahiş fiyatlar ile kullanıcılara sunmayı kar bildi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın maske ithalat ve ihracatına ilişkin yaptığı açıklamaların ardından kısıtlamalar getirilirken Türkiye genelinde tüm merdiven altı- kaçak maske üreticilerine baskınlar yapılmaya devam ediyor. Ordu Fatsa’da da Sağlık Bakanlığı onayı olmadan kaçak maske üretimi yaptığı bilinen bir iş yerine baskın düzenlendi. İşte tüm ayrıntılar haberimizde…

90 Bin Adet Kaçak Maske Ele Geçirildi

Ordu’nun Fatsa ilçesi Kurtuluş Mahallesinde olduğu bilinen ve kaçak maske üretimi yapan bir iş yerine ekipler tarafından baskın düzenlendi. Yapılan baskında maske üretiminin steril olmayan bir ortamda yapıldığı görülürken sağlığa son derece zarar verecek koşullar altında tamamen izinsiz olarak çıkarıldığı da görüldü. Kaçak maske imalathanesinde toplam 90 bin adet stok maskeye ekipler tarafından el konularak iş yeri mühürlendi. Halkın sağlığını doğrudan tehdit eden, steril ve temiz olmayan bu maskeler ilgili ekipler tarafından Ordu Fatsa ilçe Sağlık Müdürlüğüne teslim edildi. Üretimi üstlenen kişi ise ifadesi alınmak üzere gözaltına alındı.

Korsan Maskeler Koronavirüsten Daha Tehlikeli

Koronavirüsten korunmak adına tek kullanımlık üç katlı veya iki katlı maske kullanılsa dahi, iç piyasa da yer alan merdiven altı firmaların ürettiği maskeler çok daha fazla mikrop yayarak farkı hastalıklara yol açabiliyor. Uzmanlar özellikle de bu süreçte maske alırken bu hususlara dikkat edilmesini öneriyor. Steril olmayan ortamlarda üretilen maskelerin ciddi enfeksiyonel hastalıklara neden olabileceğinin de altı çiziliyor. Türkiye’de de bu tarz iş yerlerine ilişkin 81 ilde baskınlar yapılmaya devam ediyor. Uygun olmayan ve Sağlık Bakanlığı izni olmadan yapılan kaçak maske üreticilerine kapsamlı ve ciddi cezai işlemler uygulanıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ordu-kacak-maske-operasyonu Ordu’da Kaçak Maske Baskını Yapıldı için yorumda bulun

    Ordu’da Kaçak Maske Baskını Yapıldı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ordu’da Kaçak Maske Baskını Yapıldı için ilk yorumu yapabilirsin.