Pişti Oyunu Nasıl Oynanır

Pişti nasıl oynanır sorusunu kağıt oyunu oynamaya yeni başlayan herkes sormuştur. Pişti oyunu iskambil kağıtları ile oynanan bir oyundur. Pişti oyunu temel olarak üst üste gelen iki kağıdın rakamlarının ya da görsellerinin aynı olmasına dayanmaktadır. Bu oyun 2 ile 4 kişi arasında oynanan bir oyun türüdür. Pişti oyunu için başlangıç son derece önemlidir. Önemli olmasının nedeni ise ortada bulunan kağıtların değerleridir. Herkesin elinde yer alan kağıtları görebilirsiniz fakat yerde olan kağıtları görmek size büyük avantaj kazandıracaktır. Oyun başlangıcı ve daha sonrasında her oyuncuya 4 adet kağıt verilir oyuncular uygun olarak gördükleri karları sırayla yere atar ve oyun devam eder. Pişti oyunu için önemli olan kısım ise yerde tek bir kart olduğu zaman aynı sayı değerini ya da görseli barındıran kartı yere atmaktır. Bu işlem ile pişti olayı gerçekleşir. Yerde bulunan bütün kartları toplamak için ise ‘joker’ karı atılır. Joker ile ortada yer alan bütün kartlara sahip olunur. Piştinin son bulması için bütün kartların oraya koyulması gerekmektedir. Bütün kartlar sırayla önce yere daha sonra da kazanana gittiği zaman ise oyunun kazanınını belirlemek için hesaplama kısmına geçilir.

Pişti Kaç Kağıtla Oynanabilir ?

Pişti oyunu oynamak için toplam 52 kağıttan oluşan iskambil destesine ihtiyacınız vardır. İskambil kağıtları içerisinde yer alan simgeler bu oyun için geçersizdir. Pişti oyunu için aynı sayıyı ya da görseli barındıran kağıtlara ihtiyaç vardır. Bu oyun için belirlenen skor değeri ise 101 olarak bilinmektedir. Fakat bu değer kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Pişti Kuralları Nelerdir ?

Bütün oyunlarda olduğu gibi bu oyun içinde bazı kurallar mevcuttur. En çok dikkat edilmesi gereken kural hamle sırasıdır. Kartları dağıtan kişinin sağından başlamaktadır. Oyun başlamadan önce kağıtları dağıtan kişinin solunda ya da sağında oturan kişi desteyi ikiye bölmektedir. Bu işlem ile destenin altında ve üstünde yer alan kağıtlar değişmektedir.
Eğer desteyi kesen kişi joker kartına denk gelirse bu kağıdı kendine alabilmektedir. Pişti  için dağıtım da oldukça önemlidir. Dağıtıcı kişi destenin üzerinde yer alan ilk üç kağıdı kapalı dörtüncü kağıdı ise açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Daha sonra oyuna dahil olan herkese eşit olarak dört kağıt dağıtmaktadır. Bu işlem bütün kağıtlar bitene kadar devam etmektedir. Kartlar tamamen bittiği zaman ise herkesin almış olduğu kartlar değerleri ile hesaplanır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pişti Nasıl Oynanır Pişti Oyunu Nasıl Oynanır için yorumda bulun

    Pişti Oyunu Nasıl Oynanır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pişti Oyunu Nasıl Oynanır için ilk yorumu yapabilirsin.