Twitter duyurdu: İstemediğiniz kişiler paylaşımlarınıza yanıt veremeyecek

Popüler sosyal medya platformu Twitter, tüm kullanıcıları ilgilendiren yeni bir gelişmeyi duyurdu. Her ne kadar şuan için küçük bir kesim tarafından test ediliyor olsa da yakında kullanıcılar paylaşımlarına kimlerin yanıt verebileceğini kontrol etmeye başlayacak. 

Sosyal medya ağı üzerindeki nefret suçu ve hakaret paylaşımlarını engellemek için geliştirilen bu yenilik, isteğe göre ayarlanabilecek. Kullanıcılar paylaşım yaparken “@” işaretiyle alıntıladığı kullanıcıların, sadece takip ettiklerinin veya herkesin alıntı yapma ve cevap verme hakkına sahip olmasına karar verebilecek.

Twitter’ın Ürün Yönetim Müdürü Suzanne Xie, bu yeni güncellemeye ilişkin yaptığı açıklamada “Twitter insanların ne olup bittiğini öğrendiği ve bunun hakkında konuştuğu bir yer. Ancak bazen istenmeyen yorumlar anlamlı bir şekilde iletişim kurmayı engelleyebiliyor” dedi. 

Twitter sanal zorbalığa izin vermiyor

Kimliğini gizli tutmayı tercih eden Twitter trolleri, küfür ve hakaret içeren cevaplarla paylaşım sahiplerini canlarından bezdirebiliyorlar. Tek tek engellemek de kalıcı bir çözüm olmadığından Twitter sanal zorbalığa geçit vermemek adına bu kararı almış. 

Daha önce de bahsettiğimiz üzere bu özellik henüz belli bir kesimin erişimine açılmış. Paylaşım yaparken kimlerin cevap verebileceğini seçme özelliği ilerleyen tarihte herkes tarafından kullanılabilecek. Öyle ki bazen kullanıcılar, kimsenin mesajı alıntılayamamasını veya cevap atamamasını dahi seçebilecekler.

Ancak bazı kullanıcılar bu özelliğin pek kullanışlı olmadığını düşünüyor. Sebebi, yalan ve yanlış bilgileri düzeltme imkânının ortadan kalkacak olması.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Twitter duyurdu: İstemediğiniz kişiler paylaşımlarınıza yanıt veremeyecek için yorumda bulun

    Twitter duyurdu: İstemediğiniz kişiler paylaşımlarınıza yanıt veremeyecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Twitter duyurdu: İstemediğiniz kişiler paylaşımlarınıza yanıt veremeyecek için ilk yorumu yapabilirsin.